Vertiv Liebert GXT5 UPS - 2000VA/2000W 230V | Online Rack Tower Energy Star - Double Conversion | 2U | Optional RDU101 Card| Color/Graphic LCD| 3-Year Warranty
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
More from the Manufacturer
Features
  • Available in 750VA/1/1.5/2/3kVA
  • Top-level on-line double conversion UPS for mission-critical application
  • Unity output power factor
  • LCD multi-language color display (gravity sensing)
  • On-line (VFI) mode efficiency up to 94% at full load
  • Active ECO mode efficiency up to 98%
  • Energy Star 2.0 certified
  • Controllable and programmable output sockets
  • Integrated solution with batteries and electronics
  • External battery cabinets auto-detection
Status Indicators
Color LCD
Application/Usage Banking
VoIP
Data Center
Education
Finance
Government
Healthcare
Hosting
Industry
IT Infrastructure
Large Network Peripheral
Manufacturing
Mission Critical Equipment
Network Closet
Network Workstation
Retail and Wholesale
Server
Telecommunication
Transportation
Commercial
Protection Type Sag
Short Circuit
Soft Start
Noise
Output Over Current
Output Over Voltage
Output Short Circuit
Over Charge
Over Current
Over Loading
Over Power
AC Surge
Black Out
Brownout
Dataline Surge
Deep Discharge
Discharge
Electric Shock
Electronic Current Limit
EMI
EMI / RFI
Excessive Low Battery
Fuse
Harmonics
High/Low Voltage
Inrush Current
Lightning
Line Noise
Low Battery
No Load
Spike
Surge
Temperature
Thermal Overload
Transient
Under Current
Under Voltage
Over Temperature
Over Voltage
Power Failure
Quad
RFI
AC Noise
Plug/Connector Type IEC 60320 C20
Cord Length 10 ft
Phase Single Phase
Receptacle Type IEC 60320 C13
Transfer Time 0 ns
Receptacle Detail 8 x IEC 60320 C13
Limited Warranty 3 Year
VGA No
Network (RJ-45) Yes
Modem (RJ-11) No
Serial Port Yes
USB (HID Compliant) Port Yes
Sound Emission 48 dB
Maximum Operating Temperature 104°F (40°C)
Storage Temperature 5°F (-15°C) - 104°F (40°C)
Environmental Sensors Leak Detection Sensor
Humidity Sensor
Temperature Sensor
Weight (Approximate) 21 kg
Color Black
Form Factor Rack/Tower
Rack Height 2U
Height 3.35" (85 mm)
Width 16.93" (430 mm)
Depth 18.50" (470 mm)
Product Type Dual Conversion Online UPS
Manufacturer Part Number GXT5-2000IRT2UXL
Manufacturer Website Address http://www.vertiv.com/
Manufacturer Vertiv
Product Model GXT5-2000IRT2UXL
Product Name GXT5 UPS - 2000VA/2000W 230V | Online Rack Tower
Product Series GXT5
Brand Name Liebert
Product Condition New
Package Contents
  • GXT5 UPS - 2000VA/2000W 230V | Online Rack Tower
  • 4 Post Fixed Rail Kit and Tower Stand
  • USB Cable
  • Quick Start Guide
  • Safety Instruction Manual
Software Included Free Download - Power Insight 2.2
Certifications & Standards
    • UL1778, 4th Ed.
    • FCC Part 15 Class A
    • ANSI C62.41 Cat. B
    • ISTA 1A
Country of Origin China
Environmentally Friendly Yes
Environmental Certification REACH
RoHS
TAA Compliant No
Energy Star Yes
Circuit Breaker Yes
Input Voltage 230 V AC
Output Voltage 240 V AC
230 V AC
220 V AC
200 V AC
208 V AC
Load Capacity 2 kVA/2 kW
Waveform Type Pure Sine Wave
Input Voltage Range 115 V AC 288 V AC
Input Frequency 70 Hz
Battery Life 5 Year
Battery Chemistry Lead Acid
Hot Swappable Yes
Battery Size 12V
Battery Capacity 9000 mAh
Hot Pluggable Yes
Number of Batteries 3
Backup/Run Time (Half Load) 10.70 Minute
Backup/Run Time (Full Load) 3.20 Minute
Battery Characteristics Valve-regulated, Non-spillable
Replaceable Battery Yes
DC System Voltage 48 V DC